top of page

גן אחים          

"...וייטע אדוני אלוהים גן בעדן מקדם

וישם שם את האדם אשר יצר:

ויצמח אלוהים מן האדמה כל עץ נחמד למראה וטוב למאכל 

ועץ החיים בתוך הגן ועץ הדעת טוב ורע: ונהר יצא מעדן להשקות

את הגן ומשם ייפרד לארבעה ראשים..."

בראשית פרק ב' 8-11

הרעיון להקמת גן אחים נולד מתוך המפגש שלנו עם ארנה קלינגבורג- אמן, צייר ואיש רוח, אשר ייסד בשבדיה את הסמינר האנתרופוסופי ביירנה.

 

ארנה למד וחקר את התפתחות אמנות הגינון במהלך ההיסטוריה ואת הגנים הבוטניים כביטוי של התפתחות התודעה האנושית. במחקר זה הוא ביקש וחיפש לחוות את הקשר של האדם אל הטבע שסביבו, החל מסיפור בריאת העולם המתואר בספר בראשית ועד ימינו אנו.

 

בקיץ 1985 הזמנו את ארנה לביקור. הוא גילה עניין רב בכל המתרחש בישראל ובקהילת הרדוף. הוא פגש וחווה את החזון שלנו להקים כאן על הגבעה מעין אוניברסיטה שתאפשר לימוד מתוך תהליך חי, יוצר, מתבונן וחוקר- את ישותו הפנימית של האדם והקשר שלה לעולם בתחומי החינוך, החברה, התרבות והאמנות.

כך נולד הרעיון להקים גן בו יוכל האדם המודרני להתעורר ולומר: מאז שחר האנושות מעניק לי הטבע בכל רגע את האפשרות לחיות על פני האדמה. בתחילה היה הטבע חזק ממני ואף שלט בי, אולם במהלך התפתחותי הגעתי למקום בו אני יכול לשלוט בו – להרוס אותו, לעשוק אותו, להשתמש בו לצרכיי. לא שמתי לב שכוחותיו נחלשים, מאגריו מתכלים, שכחתי לשאול מה אני יכול להעניק לטבע? איך אני כאדם מודרני יכול שוב ליצור קשר עם הטבע ולהעניק לו ולאדמה מרפא וכוחות חדשים?

 

בבואנו לגן אחים, הממוקם במרכז הגבעה של הרדוף, אנו מגיעים מן העולם הגדול בו אנו חווים את הקשר שלנו עם הטבע בתודעה כזו או אחרת. אנו נעמדים בפני הקירות הסוגרים על הגן. השער מזמין אותנו להיכנס... אנו נכנסים פנימה אל תוך מקום סגור, ירוק, פורח, מלא צבע וניחוח. בתוך השקט, ביכולתנו לשמוע את שירת הציפורים ופכפוך המים. במרכז הגן מפכה לו בתוך בריכה "מעיין החיים" אשר מתפצל לארבעה ראשים, ארבע רוחות השמיים: צפון, דרום, מזרח ומערב. 

זוהי תמונת גן העדן היורד מן השמים אל האדמה.

כאשר פונה האדם לצאת מתוך "החומות הסגורות" של הגן ופניו כעת החוצה אל העולם, הוא חש את עצמו בתוך עצמו, מלא בכוחות חיים מחודשים, בלב פתוח ורצון להעניק שוב לעולם.  

'הגן הנעול' תמיד היווה במרכזי תרבות ורוח מקור להשראה ויצירה של קשר אמיתי עם עולמות הטבע, מקום שיחה ומפגש בין האדם לאלוהיו ובין אדם לאדם. שלמה המלך מבטא זאת ברוב השראה בספר 'שיר השירים', בדימויים חיים הלקוחים מעולמות הטבע את השיחה בין רוח האדם לנפש האדם, בין האיכות הגברית לאיכות הנשית, בין העולם הרוחי לעולם הארצי.

PICT0441.jpg
PICT0304.jpg
PICT0294.jpg

גן אחים הוקם כהמשך לפעילות בית הספר לאוריתמיה ומהווה מעין כיתת לימוד בה ניתן לעקוב אחר חילופי העונות כפי שהם מתגלים בתהליכי הצמיחה והקמילה.

על ידי התבוננות, רישום וציור נוצרת חוויה אמנותית ומדעית המפגישה אותנו עם כוחות החיים המשותפים לעולמות הטבע ולאדם, שהינם המקור של תנועת האוריתמיה. 

 

הוא נקרא על שם האחים משה ואברהם ארנן, אשר שילבו בחייהם עשיה למען ביטחון המדינה, שאיפה לשלום ועבודת אדמה וגינון, כביטוי לאהבתם את יפי הטבע ונפלאותיו.

גן אחים

"עבורי גן אחים

הוא גן העדן

המים המכפכים במזרקה, שיחי הורדים הפורחים בשלל צבעים,

השקט

אני מרגישה את נוכחותן של ישויות הטבע.

הן מקיפות אותי ומרפאות את נפשי. 

אני מתמלאת ביראת כבוד, בקדושה, מתמלאה בשלווה פנימית עמוקה והחלמה."

-רותי

bottom of page